Какво означава така нареченият „син екран на смъртта“ и защо се появи вчера в много институции? – Темата коментира експертът по киберсигурност Ясен Танев от координирания от Съюза за стопанска инициатива Европейски цифров иновационен хъб „Тракия“, който предоставя безвъзмездни услуги за бизнеса и публичния сектор в сферата на киберсигурността и дигитализацията по линия на проекта „Cyber4All STAR“ с подкрепата на програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация на Министерството на иновациите и растежа.
„Синият екран на смъртта“ е жаргонно наименование. Идва от BSD – „Blue screen of dead“. Какъв е смисълът на този екран? Представете си една компютърна система, която работи – тя трябва да знае какво прави и какво следва. Но в един момент нещата толкова се объркват, че тя изпада в неадекватно и нестабилно състояние. И когато влезе в състояние, в което знае какво се случва, ще започне да функционира отново.“
Това обясни в предаването „Тази събота“ експертът по киберсигурност, част от екипа ЕЦИХ „Тракия“, Ясен Танев.
По думите му от срива са засегнати около 20 милиона компютъра.
„Повредата вчера беше толкова сериозна, че ако се случи отново, трябва да влезете на съответното устройство в „защитен режим“, трябва да изтриете един файл, а след това да рестартирате“, обясни още експертът.
„Системите, които се пазят добре, са и криптирани. Когато се правят промени, трябва да се спазват протоколи и трябва много внимателно да се тестват системите, преди да бъдат пуснати в такъв масов състав“, каза Ясен Танев.
Според него задължително трябва да се провери дали става дума за хакерска атака.
„Смятам, че заинтересованите организации ще проверят. „Краудстрайк“ е компания с много висока репутация. Тя осигурява системата на критични системи. И се оказва, че някой е успял така да обърка съдържанието на един от файловете, че е докарал милиони компютри до състояние да не могат да работят“, добави експертът по киберсигурност.
Припомняме, че вчера глобален киберсрив порази авиокомпании, медии, банки и бизнес организации.
Отменени бяха над 1400 полета от летищата в Европа, Северна и Южна Америка, Азия и Австралия. Сред най-засегнатите беше берлинското летище Бранденбург, където бяха отменени близо 80 полета.
Огромни опашки се образуваха на терминалите от Съединените щати, до Австралия и Азия.
В някои страни беше нарушена работата на системите в болници и разписанието на влаковете. Проблемът засегна дори Дисниленд край Париж, където хиляди посетители не можаха да влязат в парка.
Цялото интервю – вижте ТУК