“Хакерските атаки са постоянно в цифровия свят. Те не спират, не подбират и с увеличаването на устройствата, които се намират в цифровия свят и това, че все още не сме свикнали да се пазим, повече устройства стават заразени”. Това каза в ефира на bTV Radio Ясен Танев, експерт от от координирания от Съюза за стопанска инициатива Европейски цифров иновационен хъб „Тракия“, който предоставя безвъзмездни услуги за бизнеса и публичния сектор в сферата на киберсигурността и дигитализацията по линия на проекта „Cyber4All STAR“ с подкрепата на програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация на Министерството на иновациите и растежа.
“Тези устройства, които заразяват се управляват от хакерски групи и стават част от мрежи от кибер роботи и съответно още повече устройства атакуват останалата част от света. За съжаление виждаме едно експоненциално нарастване, от което никой не може да бъде спокоен, че няма да попадне под обстрела и обхвата му”, допълни той.
“Европейския цифров информационен хъб “Тракия“ се роди, за да предадем знанията ни, които са свързани с технологията, но и знанията, които са свързани с хората и рисковете, пред които те са поставени да бъдат компенсирани като дадем възможност на бизнеса и на публичната администрация да преодолеят онази спирачка, която е свързана с финансирането на киберсигурността”, коментира Ясен Танев.
“Това, което правим в Хъба е, че ние ще предоставяме безвъзмездни услуги на малък и среден бизнес и на публична администрация. Тези услуги ще имат за цел да повишим компетентността с разбиране, така че да създадем кибер герой във всяка една организация – да знаят, да разбират, да помагат и да бъдат точка за контакт. Това са нашите базови обучения по киберсигурност”, добави още Танев.
Повече за дейността и услугите, които предоставя ЕЦИХ “Тракия” може да чуете ТУК.
Снимка: БТВ