Skip links

ТОРМОЗ В ИНТЕРНЕТ: КОЛКО УЯЗВИМИ СМЕ? 

„Ситуацията с кибертормоза беше по-зле преди години. В днешно време има достатъчно закони, които да ни пазят. Но в момента се предлага регулация, която е с потенциално чудовищни последици за нашето общество и е провокирана от уж добрата мисъл и нагласа на регулаторите да ни спасят от нас самите“, коментира киберексперта Христиан Даскалов от координирания от Съюза за стопанска инициатива Европейски цифров иновационен хъб „Тракия“, който предоставя безвъзмездни услуги за бизнеса и публичния сектор в сферата на киберсигурността и дигитализацията по линия на проекта „Cyber4All STAR“ с подкрепата на програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и Програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация на Министерството на иновациите и растежа.

Предложената регулация е под наименованието „Чат контрол“ и цели приемането на нови правила, които ще налагат групово сканиране на цифрови съобщения – включително криптирани.

Законът, въведен за първи път през 2022 г., ще въведе система за „модериране на качването“, която сканира всички ваши цифрови съобщения, включително споделени изображения, видеоклипове и връзки. 

„Ако тази регулация се материализира, това което ще стане е всички наши съобщения, които по принцип споделяме в социалните мрежи ще загубят своята криптографска защита“, сподели Даскалов. 

Кое налага въвеждането на такава регулация и как да се справим с кибертормоза – вижте в интервюто: 

Leave a comment