За първи път професия „Киберсигурност“ влиза в списъка на професионалното образование и обучение у нас. Това става след като преди дни Министерство на образованието и науката утвърди нов Списък на професиите за професионално образование и обучение (СППОО). Списъкът е достъпен на следния линк: https://www.mon.bg/nfs/2024/08/spisak-profesii-21082024.pdf
Създаването на самостоятелна професия „Киберсигурност“ в направление „Сигурност и отбрана“ е дългогодишна идея на Съюза за стопанска инициатива (ССИ), член на Европейската организация по киберсигурност (ECSO), реализирана с експертната подкрепа на представителите на Цифровия иновационен хъб „Тракия“, провеждащ безвъзмездни обучения в сферата на киберсигурността за бизнеса и публичния сектор у нас по проект Cyber4AllSTAR, финансиран по програма „Дигитална Европа“ на Европейската комисия и „ПНИИДИТ 2021-2027“ на Министерството на иновациите и растежа.
Зад инициативата за създаването на професия „Киберсигурност“ в системата на професионалното образование и обучение, която да приведе образователната система в България в унисон с Европейската рамка на уменията в киберсигурността (European Cybersecurity Skills Framework – ECSF) застанаха всички членове на Секторния съвет на уменията „Сигурност“, в т.ч. представителите на специализираното висше и колежанско образование у нас с дългогодишен опит като г-жа Илка Алексиева, директор на Колеж по охрана и сигурност „Св. Георги Победоносец“ и много други експерти от индустрията, сред които – ръководството на Българската асоциация по киберсигурност, новосъздадения национален клон на пан-европейската „Women4Cyber“ фондация, експертите от ИИКТ-БАН, ангажирани по проекта „Cyber4AllSTAR“.
Предвижда се професионалното образование и обучение по новата професия „Киберсигурност“, редом с останалите професии от новия списък на МОН да се осъществява както следва – от учебната 2026 / 2027 г. за приетите ученици в VIII клас и от от м. януари 2026 г. за лицата, навършили 16 години. Списъкът ще остане динамичен, като ресорните министерства и национално представителните работодателски и синдикални организации, сред които е и ССИ, могат да правят аргументирани предложения за неговото допълване в бъдеще. Предвижда се актуализации в него да се реализират два пъти годишно.
За улеснение на ученици, родители, учители, ръководители от образователния сектор и представителите на бизнеса, към новия Списък на професиите за професионално образование и обучение ще бъда изготвена и съпоставителна таблица за съответствието на професиите и техните степени със специалностите и професиите от действащия към момента Списък, който национално-представителните работодателски организации съдействаха активно да бъде актуализиран в унисон с актуалните условия на съвременната икономическа среда, характеризираща се със задълбочаваща се дигитализация и нужда от създаването на допълнителни знания и умения за превенция и реакция при настъпване кибер – рискове и атаки във всеки един сектор на икономиката.